Grabie – do liści i nie tylko

W ogrodnictwie zastosowanie znajduje mnóstwo rozmaitych narzędzi, które przydają się przy wielu czynnościach. W schowku na narzędzia zdecydowanie nie może zbraknąć grabi używanych przy licznych pracach porządkowych w ogrodzie (jest to narzędzie wykorzystywane także w rolnictwie). Grabie to bez wątpienia jeden z najprostszych sprzętów ogrodniczych. Na trzonku jest zamocowana część robocza w postaci zębów. Są one dłuższe lub krótsze, w zależności od modelu oraz od jego przeznaczenia. Spora jest także rozpiętość, jeśli chodzi o ilość tychże zębów. Grabie są produktami powszechnie dostępnymi. Nabyć je możemy zarówno w stacjonarnych bądź internetowych (jak np. Ogrodosfera) sklepach ogrodniczych, a także w supermarketach czy na targach – więcej na ten temat w dalszej części artykułu.
Duży wybór
Wspomniany we wstępie sklep Ogrodosfera ma do zaoferowania bardzo ciekawy i urozmaicony asortyment ogrodniczy. Składają się na niego nie tylko narzędzia i urządzenia przeznaczone do poszczególnych prac niezbędnych przy prowadzeniu ogrodu, ale także produkty takie jak przykładowo meble ogrodowe, altany czy baseny. W każdym bądź razie wybór jest naprawdę spory, a niezwykle ważne z punktu widzenia klienta jest to, że może być w stu procentach pewien, że inwestuje w najwyższą jakość. Nawet i tak proste narzędzia jakimi są grabie zakupione w sklepie Ogrodosfera są zdecydowanie lepszym nabytkiem aniżeli tanie modele kupione w supermarkecie.
Każdy, komu zależy na jakości doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że opłaca się wydać nieco więcej, ale mieć przynajmniej pewność, że towar nie rozleci się po kilku użyciach – jak to często bywa w przypadku asortymentu kupowanego za wyjątkowo okazjonalną cenę. Bez względu zatem na to czy chcemy kupić jedynie grabie, czy też coś innego, co przyda się nam w ogrodzie – opisywany sklep jest idealnym miejscem na zakupy. Wracając natomiast do grabi, jest kilka szczegółów, na które powinniśmy zwracać uwagę przy ich wyborze – można zobaczyć tutaj jakimi kryteriami warto się kierować przy podejmowaniu decyzji. Na szczęście z uwagi na fakt, iż grabie same w sobie nie są czymś skomplikowanym, nie będziemy mieć z tym trudności.
Grabie – rodzaje
Typowe grabie stosowane w ogrodnictwie posiadają drewniany uchwyt oraz część roboczą wykonaną z blachy stalowej. Najbardziej charakterystycznymi elementami części roboczej przymocowanej do trzonka są zęby. Przeważnie są one osadzone na głębokości od 5 cm do 7 cm. Grabie takie służą m. in. do rozdrabniania gleby, ale za ich pomocą wyrównujemy również grządki oraz robimy porządek na trawniku. Po koszeniu zawsze pozostają na powierzchni trawnika jakieś resztki, można je szybko zgarnąć za pomocą grabi. Istnieje także wersja drewniana, które też znakomicie nadaje się do grabienia trawy czy siana. Tego typu modele są jednak stosowane przede wszystkim w pracach na polu czy na łące, rzadziej zaś w ogrodzie. W sprzedaży można się zetknąć z modelami zrobionymi ze specjalnych tworzyw sztucznych, aczkolwiek nie rozpowszechniły się one na taką skalę jak grabie metalowe czy drewniane.
Przy zakupie koniecznie trzeba zwracać uwagę na to czy część robocza jest dobrze przytwierdzona do trzonka – chcemy przecież uniknąć niespodzianek polegających na tym, że niespodziewanie podczas pracy pozostaje nam w ręku tylko trzonek. Tak się może zdarzyć, gdy posługujemy się narzędziami nie najlepszej jakości. Należy także wspomnieć o dość specyficznej odmianie grabi, a mianowicie o miotło-grabiach. Wyglądem odbiegają one od standardowych grabi, a w ogrodnictwie wykorzystuje się je do grabienia liści. Ich część robocza złożona jest z metalowych prętów – długich i bardzo sprężystych, ułożonych w wachlarz. Tego typu grabie są bardzo lekkie. Pozbyć się w ten sposób można nie tylko liści zalegających na chodnikach, a podjeździe czy na trawniku, ale też i i innych resztek roślin, jak chociażby odpadów pozostałych po koszeniu. Są praktyczne, a w schowku na narzędzia nie zajmują dużo miejsca, dobrze jest je mieć zawsze pod ręką, gdy bierzemy się za porządki w ogrodzie.

Leave a Comment