Sposób na odpady w ogrodzie

Posiadanie ogrodu wiąże się m. in. z zakupieniem rozdrabniarki do gałęzi. Prędzej czy później taki sprzęt staje się w ogrodzie po prostu nieodzowny, ponieważ w szybki i prosty sposób pomaga rozwiązać problem zalegających na ziemi odpadów w postaci gałęzi i innych części roślin jak poucinane pnącza. Wyrzucanie co i rusz całej takiej sterty do kosza mija się na dłuższą metę z celem. Pewnym rozwiązaniem, dość często zresztą stosowanym, może być palenie tych resztek w ognisku, ale trzeba pamiętać przy tej okazji o kilku sprawach. Po pierwsze – ogniska, nawet dopalającego się, nie wolno pozostawić bez nadzoru. Po drugie – do środowiska emitowany jest dwutlenek węgla oraz inne szkodliwe substancje, a po trzecie – będziemy mieć sporo sprzątania. Najbardziej zatem kalkuluje się nam zakupić rozdrabniacz do gałęzi – można zobaczyć tutaj jakimi kryteriami należy się kierować przy jego zakupie.
Materiał na kompost
Rozdrobnione części roślin to idealny materiał na kompost. Warto zatem w ogrodzie wygospodarować miejsce na kompostownik. Należy przy tym pamiętać o tym, aby nie trafiały do niego chore części roślin, ponieważ mogą one poważnie zaszkodzić zdrowym roślinom, które będą w ten sposób nawożone. Dlatego też zwracajmy dokładnie uwagę na to, co konkretnie przeznaczamy na kompost. Jeżeli natomiast chodzi o samą rozdrabniarkę, najważniejszym czynnikiem determinującym jej wybór jest w każdym przypadku charakter ogrodu. Jeżeli jest on młody, rozdrabnianiu podlegają w głównej mierze elastyczne i miękkie odpady. Przeważnie w rachubę wchodzą w tym momencie gałęzie, których średnica nie przekracza 3 cm.
Tutaj najbardziej odpowiedni będzie taki rozdrabniacz do gałęzi, w którym zastosowanie znalazł mechanizm tnący w postaci specjalnego noża. Urządzenia najprostszej konstrukcji wyposażone są w dwa noże. Inaczej sprawa się przedstawia, jeżeli nasz ogród jest pod względem roślinności bardzo urozmaicony. W takiej sytuacji na odpady składają się nie tylko miękkie gałęzie oraz pędy, ale również i twardsze części. Potrzebny zatem będzie taki rozdrabniacz do gałęzi, który w miarę szybko upora się z ich przemieleniem, nie hałasując przy tym zbyt bardzo. Powinien być wyposażony w mechanizm ślimakowy, ewentualnie w mechanizm z rotującymi pierścieniami z zębami.
Sprzęt spalinowy czy elektryczny?
Co jeszcze warto wiedzieć w związku z poruszonym zagadnieniem – można zobaczyć tutaj. Zasada jest generalnie rzecz biorąc taka, że im większy i starszy mamy ogród, tym większe również stanowi on wyzwanie dla urządzeń rozdrabiających. Trzeba pozbywać się naprawdę sporej ilości resztek, przy czym często są to grube gałęzie, części pochodzące z iglastych drzew, kolczastych krzewów itp. Zdecydowanie najbardziej pomocny będzie rozdrabniacz do gałęzi odznaczający się dużą mocą z walcem tnącym. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na to, aby nie wrzucać do urządzenia gałęzi o średnicy większej niż 5 cm. W zależności od potrzeb kupić możemy rozdrabniacz do gałęzi spalinowy bądź elektryczny – każda z tych opcji ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Urządzenia spalinowe są droższe, cięższe, głośniejsze, wydzielają też szkodliwe dla środowiska spaliny.
Z drugiej zaś strony są niezwykle wydajne, a zakres ich pracy nie jest ograniczony długością kabla ani dostępem do stałego źródła zasilania. Rozdrabniacze elektryczne natomiast również są bardzo wydajnymi urządzeniami, ale ich moc jest mniejsza w porównaniu z modelami spalinowymi. Zawsze trzeba mieć na uwadze kwestię podłączenia ich do prądu. Niemniej jednak pracują ciszej i nie są szkodliwe dla środowiska. W ostateczności możemy też zdecydować się na zakup łuparki. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Dostępne są one jako wersja pionowa albo pozioma. Dzięki modelom pionowym można np. przygotować drewno na opał. Bez względu na to czy postanowimy kupić tradycyjny rozdrabniacz, czy też łuparkę – niech to będzie sprzęt markowy. Jest on lepszy pod względem jakościowym aniżeli urządzenia mało znanych firm, stąd też pewność, że posłuży nam przez bardzo wiele długich lat, a nie przez kilka sezonów.

Leave a Comment